Record field for the 2018/19 season

A record number of junior sports men and women have been given the chance to take their game to the next level by being part of the South West Academy of Sport’s individual athlete support program.

In its tenth year of operation, SWAS has inducted its largest ever number of athletes into the program which aims to assist young talents from the region take the next step in their sporting careers.

For the first time in the decade-long history of the academy, an artistic skater and motocross rider are among the 21 new and continuing athletes who have secured a highly-coveted spot in the 2018/19 program.

Access to high-performance coaching and training as well as service providers such as sports psychologists, physiotherapists and nutritionists are some of the benefits the teenage talents will receive over 12 months.

SWAS chief executive officer Bernice Butlion said the not-for-profit organisation has a proud history of developing tomorrow’s champions, with past participants including BMX champion Lauren Reynolds, cricketer Sam Whiteman and surfer Bronte Macaulay.

“This is a program that young athletes in the South West want to be part of,” Butlion said.

“It’s valued by athletes and their parents, with the results speaking for themselves.

“We’re delighted to be part of the individual journeys of promising young sport men and women through offering them support in the region they call home.”

SWAS was launched in 2008 to provide aspiring South West athletes with access to talent development opportunities close to home, helping to even the playing field between those living in the region and their peers in the Perth metropolitan area.

As well as the individual athlete support program, SWAS offers partner sport programs in Australian Rules football, hockey and netball.

SWAS Individual Athlete Support Program:

> Cooper Anderton, Australind (Athletics)

> Madison Bright, Bunbury (Artistic Skating)

> Courtney Butlion, Bunbury (Soccer)

> Emma Cattlin, Yallingup (Surfing)

> Aveland Ceray, Dunsborough (Athletics)

> Joshua Commons, Eaton (Cycling)

> Shannon Dalton, Leschenault (Sailing)

> Will Drew, Australind (Sailing)

> Mathew Fabry, Harvey (Motocross)

> Ben Hastie, Dalyellup (Cycling)

> Mikayla Horan, Australind (Athletics)

> Kyle Lee, Australind (Swimming)

> Noah McAneny, Burekup (Athletics)

> Bailey Reimers, Bunbury (Athletics)

> Dylan Rush, Binningup (BMX)

> Jaxon Sawyer, Dalyellup (Downhill Mountain Biking)

> Zeke Tinley, Leschenault (Triathlon)

> Tylah Van Dieman, Bridgetown (Athletics)

> Seth Vanhaeften, Margaret River (Surfing)

> Courtland Wood, Busselton (Cycling)